Champagne J.-M. Sélèque partnerem 13. ročníku Mistrovství ČR v sekání sektů

Champagne J.-M. Sélèque je partnerem letošního 13. ročníku Mistrovství ČR v sekání sektů. Je to mladý dynamický vinař, kterého bychom Vám rádi představili.

Jean-Marc Sélèque je představitelem nové generace vinařů, kteří znají své vinice do posledního centimetru. I když na vinařství pracuje teprve od roku 2008, změny jsou opravdu velké. První na co se zaměřil, byl způsob práce na vinici. Od roku 2011 obdělává vinice v režimu BIO.  Jeho cesta je silně ovlivněna filosofií jeho blízkých přátel, kteří patří k vlně prvních vinařů „reformistů“. Dnes se o nich většinou mluví jako o autentických vinařích. Ti zastávají myšlenku, že cesta k autentickým vínům je založena především na individuálním přístupu ke každé jednotlivé parcele. Další změna čekala vinifikaci. Jean-Marc má raději pomalejší a jemnější fermentaci, která je podle něj klíčem k pestré chuti a textuře. Pracuje s přírodními kvasinkami a i fermentaci nechává volně rozeběhnout. Není však za každou cenu ortodoxní a poslední rozhodnutí vždy závisí na aktuální situaci. Vína také nechává mnohem déle zrát na kalech a je mnohem obezřetnější při číření a filtraci. Dnes v podstatě vína nečíří a lehce filtruje odhadem 25% produkce. Díky vyšší kvalitě hroznů, které v posledních letech dosahuje, také snížil obsah cukru v expedičním likéru. Všechny tyto údaje o jednotlivých cuvée uvádí na zadní vinětě. Změnil se i výběr a použití sudů. Barikové sudy pro fermentaci začal sice používat jeho otec už v roce 2004, on ale začal vedle klasických bariků používat i sudy velké. „Osobně bych se v ideálním případě chtěl dostat na vinifikaci pouze na dubovém sudu. Musím říct, že je skvělé, že je táta otevřený novým trendům. Vždycky dělal víno, tak jak mu chutná, i když ve chvíli, kdy uvádíte na trh novou značku, se produkce většinou přizpůsobí spíše poptávce trhu,“ říká Jean-Marc.

Dnes je Champagne asi nejdynamičtěji se rozvíjejícím vinařským regionem ve Francii. Oblasti, kde se vinařství a přístup k vínům a vinicím mění opravdu zásadním způsobem oproti tomu, co zde bylo ještě před deseti lety. A Jean-Marc paří mezi první vinaře, kteří se rozhodli právě pro cestu autentických champagne s výrazným rukopisem, champagne z malých vinařství. Co je na Jean-Marcovi úžasné, je jeho otevřenost, se kterou přistupuje nejen ke svým vínům a svým myšlenkám, ale i k těm svých přátel, kterých je opravdu hodně a se kterými je v opravdu úzkém kontaktu. Od Champagne, přes Loiru až po Burgundsko. A nutno dodat, že je na vínech jeho přístup patrný – jsou osobitá a rok od roku preciznější.

Ještě něco málo technických údajů: má necelých 12 ha a jejich velká část je situována na okraji Côte des Blancs. Vinice jsou rozesety v katastru osmi obcí. Tři vinice nesou klasifikaci 1er Cru. Odrůdové rozdělení je 60% chardonnay, 30% pinot meunier a 10% pinot noir.

My jsme vybrali z jeho produkce tato champagne, která jsou skvělým poměrem kvalita-cena a která bychom Vám rádi u této příležitosti nabídli:

Le Quintette, blanc de blancs extra brut                                                                     865 Kč včetně DPH

Toto cuvée představuje spojení nejlepších chardonnay vinařství z terroir de Pierry, Vertus a Dizy. Jedná se tedy o 100% chardonnay ze sklizně roku 2011. Hrozny z 5 parcel jako 5 muzikantů, kteří tvoří kvinteto. 50% vína fermentovalo na nerezových tancích – alkoholová i malolaktická fermentace, 50% vína fermentovalo na dubových sudech – pouze alkoholová ferm. Bez číření a filtrace, minimálně 36 měsíců na kalech. Expediční likér – 3g/l.

Commedia 2011, extra brut                                                                                          980 Kč včetně DPH

Toto cuvée se vyrábí od roku 1995 jako pocta Henrimu Sélèque, dědečkovi Jean-Marca a později i jeho babičce, která ho na název tohoto Champagne přivedla. Svého muže totiž nazývala komediantem. Odrůdové složení 70% chardonnay, 15% pinot meunier a 15% pinot noir. Víno fermentovalo z 50% na nerezových tancích – alkoholová i malolaktická fermentace a 50 % na dubových sudech – pouze alkoholová ferm. Bez číření a filtrace, minimálně 48 měsíců na kalech. Expediční likér – 3g/l.

Les Solistes, 100% pinot meunier extra brut                                                            1 240 Kč včetně DPH

Relativní novinka v produkci vinařství J.-M. Sélèque. Je to čistý pinot meunier, který v posledních letech najdeme na trhu čím dál víc. Hrozny jsou speciálně vybrány z různých parcel a jsou to nejlepší, co tato terroir nabízejí. Víno fermentovalo z 50 % na dubových sudech a z 50% v betonovém tanku ve formě vajíčka – oboje pouze alkoholová fermentace. Bez číření a filtrace, minimálně 48 měsíců na kalech. Expediční likér – 2g/l.

Partition 2010, extra brut                                                                                          1 360 Kč včetně DPH

7 parcel, 7 nejlepších sudů jako 7 hudebních not, které tvoří melodii - harmonie opakující se každý rok, podstata výsledného cuvée. 72% chardonnay, 14% pinot meurnier a 14% pinot noir. Víno fermentovalo na dubových sudech, jedna parcela v jednom sudu, proběhla pouze alkoholová fermentace. Bez číření a filtrace, minimálně 48 měsíců na kalech. Expediční likér – 2g/l.

Nabídka je platná do 25. června 2017 nebo do vyprodání zásob.

Pokud chcete vína Jean-Marca Sélèquea ochutnat a objednat si některá cuvée, pište prosím na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo volejte +420 377 533 789.