EN PRIMEUR: Bordeaux v roce 2022... Jedná se o ročník století?

 Tato otázka je jistě namístě. Ročník 2022 má veškeré aspekty velkého, výjimečného ročníku!

Výjimečný byl tento rok i v několika klimatických aspektech. Prvním byl souhrn ročních srážek, který dosáhl od října 2021 do října 2022 historického minima 615 mm. Dalším zásadním ukazatelem byly enormní letní teploty a několik vln extrémních veder. První přišla již v červnu, další v červenci a srpnu. Zima byla mírná a suchá, díky chladnějšímu březnu nasadily vinice později, což je uchránilo před dubnovými mrazíky. Další vývoj na vinicích nabral ale velký spurt. Květenství přišlo už v polovině května a jasně naznačilo velmi časnou sklizeň. Červen byl horký, ale také velmi deštivý. Později se to ukázalo jako zásadní, jelikož během prázdninových měsíců spadlo pouhých 20 mm srážek a červnové deště zajistily dostatečnou zásobu vody pro většinu vinic a nedošlo k hydrickému stresu a pozastavení vyzrávání hroznů.

Teploty během léta často přesahovaly 40 °C, ale naštěstí noci byly relativně chladné, což velmi napomohlo zachování svěžesti. Většina vinařství začala se sběrem již na konci srpna, bílé hrozny se sklízely o ještě 2 týdny dříve. Sklizeň probíhala v klidu a pohodě až do konce září. Často se sbíralo v jedné vinici několikrát po sobě.

Výsledné hodnoty jednotlivých odrůd byly velmi překvapivé. Merlot dosahoval o 20-25 % vyšších výnosů něž cabernety, které měly sice velmi koncentrované, ale velmi malé bobule. Výjimečných kvalit dosáhl Cabernet Franc, zejména na pravém břehu. Vyzrálost hroznů byla enormní, Merlot dosahoval až 240 g cukru na litr, což je více, než v nedávných teplých letech 2018-2020. Taniny perfektně vyzrály, kyseliny jsou nižší, ale PH je na standardní úrovni 3,5-3,65. Alkoholy většinou zůstaly v normální míře 13,5 – 14,5° a vína v dochuti nesrážejí. Tolik tedy k číslům, nejdůležitějším aspektem je ale chuť a ta číslům zcela neodpovídá. Samozřejmě vína jsou plná a vyzrálá, ale nejvíce překvapivá je jejich harmonie, šťavnatost a svěžest. Vína jsou bohatá, přístupná, ale zároveň s velkým potenciálem. Aromata jsou často netypická, až exotická, ale v ústech nacházíme Bordeaux v jeho nejčistší podobě. Velkou výhodou se ukázala 20-letá zkušenost vinařů s čím dál teplejšími roky. Zároveň ale i vinice prokázaly mnohem větší rezistenci vůči extrémům tepla a sucha. Důvodů je jistě několik, ale zásadními je stáří vinic, jelikož staré vinice odolávají mnohem lépe. Dalším důvodem je ale i organický přístup většiny vinařství, který vrátil do vinic a jejich podloží život a diversitu, která odolnost vůči extrémům rovněž výrazně zvyšuje.

Kvalitativní rozdíly mezi jednotlivými apelacemi nebyly nijak zásadní. Největší rozdíl letošního roku byl ve výnosech mezi pravým a levým břehem. Zatímco v Saint Emilionu i Pomerolu se výnosy vrátily do normálu a některá châteaux dokázala vyprodukovat i 50 hl/ha, v Médocu výnosy klesly pod 30 hl/ha a někdy i níže. Jak již bylo výše řečeno, celková kvalita ročníku byla zcela nadprůměrná a platí to většinou i o menších châteaux v Médocu. Některá vinařství ale navíc k bohatosti ročníku přidala ještě jedinečnou eleganci a šarm a rozhodně si zaslouží ta nejvyšší hodnocení. Pojďme se podívat na jednotlivé apelace podrobněji:


Saint-Estèphe

Zásadní pro tuto nejsevernější oblast byly velké červnové bouřky a krupobití, které některým vinařstvím sebraly až polovinu produkce. Přestože taniny jsou někdy sušší a svíravější, našlo se zde několik krásných vín. Jako obvykle vévodilo Ch. Montrose a Calon Ségur, ale velmi mile překvapila kvalita i levnějších vín např.: Ch. de Pez nebo Ch. Phélan Ségur.

Pauillac

Tradičními králi této apelace byla velká vína ze Ch. Lafite Rotschild a Ch. Latour, ale nejvíc překvapila a zaujala vína Ch. Pichon Comtesse, která patří k největším překvapením roku.

Saint-Julien

Jako obvykle nejvyrovnanější degustace s mnoha skvělými víny: Ch. Beychevelle, Léoville Poyferré a Léoville Barton, ale dokonalost ve všech směrech přineslo Ch. Léoville Las Cases, které po právu získalo 100 bodů. Úžasná byla ale i cenově přístupnější vína jako Clos du Marquis nebo Ch. Langoa Barton a Ch. Lagrange!

Margaux

Zde potěšila také většina vín. Pár jich ale překročilo svoje tradiční limity. Ch. Brane-Cantenac, Ch. d´Issan nebo Alter Ego patřily k velkým potěšením. Ch. Margaux dosáhlo neskutečné elegance a harmonie a od nás získalo také 100 bodů.

Pessac-Léognan

Červená vína byla moc pěkná, ale měli bychom na tomto místě zmínit vína bílá. Tento rok nebyl pro suchá bílá vína jednoduchý, jelikož kyseliny byly nižší, ale vinařství jako Ch. Smith Haut Lafitte, Domaine de Chevalier nebo Malartic-Lagravière dokázala vyprodukovat vedle červených i pár velmi zajímavých bílých vín. Mezi červenými nejvíce zaujalo vedle Ch. Haut-Brion a La Mission Haut-Brion Ch. Les Carmes Haut-Brion se svou precizní čistotou.

Saint-Émilion

Vína v této apelaci asi nejvíce překvapila svou svěžestí. Díky zcela výjimečné kvalitě Cabernetu Franc mají vína hloubku. Elegancí a úchvatnou mineralitou se pyšní zejména vína z vápencového plateau St. Émilionu v čele se Ch. Canon, Ausone a Bélair-Monange. Nesmíme ale zapomenout ani na Ch. Figeac nebo Troplong Mondot, která prokázala, že v současnosti jednoznačně patří ke špičce této apelace.

Pomerol

Tradičně největšími hvězdami byl Pétrus, Vieux Ch. Certan a Ch. Lafleur, ale famózní eleganci nabídlo i Ch. La Conseillante nebo Ch. La Fléur-Pétrus. Za pozornost rozhodně stojí i další vína – Ch. Gazin nebo Ch. Certan de May.

Ročník 2022 je rozhodně neuvěřitelný! Má exotičnost 2003, pestrost 2005, rafinovanost 2009 a přitom potenciál jako 2010 nebo 2016. Jedním slovem unikát, který se rodí jednou za několik desítek let! Významem by se dal přirovnat k magickým ročníkům 1961 nebo 1982, ale chuťově je jiný, prostě originál, který nemá historické srovnání! Byla by asi velká chyba, nezařadit tento ročník do portfolia, ale nemusíte koukat jen na vína z nejvyšších pater apelačního hodnocení, právě letos lze nakoupit úžasná vína menšího věhlasu, která dají velmi dobrý poměr mezi kvalitou a cenou!