Domaine Berthet-Bondet

Domaine Berthet-Bondet

UDĚLEJTE SI RADOST A OCHUTNEJTE JEDINEČNÁ VÍNA Z JURY A CHÂTEAU-CHALON SE SLEVOU 25%.

Jean Berthet-Bondet a jeho vinařství jsou jednoznačnou ikonou Château-Chalon. Vinařství vystavěné na skalnatém ostrohu doslova vévodí této malebné vesničce a okolním vinicím. Jean i Hélène odtud mají dokonalý přehled o okolním dění. Krásný výhled, ale není to nejlepší, co tu najdete. Vína, která zrají ve starých klenutých sklepech s ideálními podmínkami, patří bezesporu ke klenotům této oblasti, která se v posledních letech stává velmi populární. Mistrovská jsou především Château-Chalon a vína „sous voile“. Nás ale příjemně překvapila i vína vinifikovaná na nerezových tancích, která vřele doporučujeme všem, kteří se s Jurou teprve seznamují. Milujete-li sýr Comté, měli byste ho určitě zkusit v kombinaci s některým z Jeanových vín. Vřele doporučujeme!

Číst více +

Domaine Berthet-Bondet (Francie, oblast Jura)

Vinařství Berthet-Bondet je relativně mladé. Bylo založeno teprve v osmdesátých letech minulého století. Manželé Jean ani Chantal Bethet-Bondet nepochází z vinařských rodin. Jeanova rodina pochází z Oyonnax a po generace se zabývala řemeslnou výrobou a patří mezi pionýry ve výrobě brýlí s plastovými obroučkami ve Francii. Jean se však chtěl vydat jiným směrem, a protože ho vždy přitahovalo vše spojené s půdou a přírodou, rozhodl se pro studia agronomie na univerzitě v Montpellier, kde se seznámil se svou budoucí ženou. Jeho cesta na Juru byla klikatá, ale po jedné stáži v Château-Chalon se zde rozhodl usadit. V roce 1984 se jim podařilo koupit vinařství na jednom z nejkrásnějších míst v Château-Chalon. Centrální část domu s klenutými sklepy je ze 16. století a od nepaměti se zde dělalo víno. V roce 1986 přestavěli starou stodolu na technické zázemí a o rok později rozšířili sklepy pro zrání vína na současných 400 m².

Rozloha vinic vinařství Domaine Berthet-Bondet je přibližně 15 hektarů, z nichž 4,5 je v apelaci Château-Chalon. Zbytek vinic je v apelaci Côtes du Jura. Většina vinic byla vysázená v osmdesátých letech minulého století, malá část pak v devadesátých letech a na přelomu tisíciletí. Většina vinic je vysázená na příkrých svazích, které jsou velmi náročné na obdělávání a neumožňují využití mechanizace. Osázené jsou odrůdami typickými pro Juru – Chardonnay, Savagnin, Trousseau, Poulsard a Pinot noir. Vinice jsou od roku 2010 vedené v režimu bio.

Ač Jean nepochází z vinařské rodiny, jeho talent a cit pro výrobu vína je více než patrný. Velmi rychle se zařadil mezi absolutní špičku vinařů ze Château-Chalon a jeho vin jaune patří mezi to nejlepší vůbec. Vína mají spíše plný charakter, jsou aromatická a typická je pro ně jistá kořenitost. Kdo má rád odrůdu Savagnin „sous voile“, bude víny Berthet-Bondet nadšený. Velmi příjemná jsou i vína dělaná klasickou vinifikací na nerezových tancích. Jejich červená vína jsou lehká a nekomplikovaná.

Číst méně -
Ročník
Barva
Objem lahve
Region
Oblast
Klasifikace
0.75l
Jura
Cotes du Jura
Bílé
Domaine Berthet-Bondet
0.75l
Jura
Cotes du Jura
Bílé
Domaine Berthet-Bondet
0.75l
Jura
Cotes du Jura
Bílé
Domaine Berthet-Bondet
0.75l
Jura
Chateau-Chalon
Bílé
Domaine Berthet-Bondet
Výsledky 1 - 4 z 4