Dominus Estate

Dominus Estates je jedním z ikonických vinařství v Napa Valley s vinicemi na asi nejlepší poloze této. Právě zde na úpatí Mayacamas Mountains vysázel v roce 1838 Georges Yount vůbec první vinici v Napě a nazval ji Napanook.

Za vinařstvím Dominus Estates, jak je známe dnes, stojí Christian Moueix. Christian je synem J.P. Mouiexe, který založil a vybudoval jedno z ikonických vinařství světa – Ch. Pétrus. Christian sám vedl toto château od roku 1970 až do roku 2008. Kromě něj, ale vlastní a řídí na pravém břehu řeky Girondy ještě Ch. La Fleur-Pétrus, Trotanoy, Hosanna, Belair Monange a mnoho dalších.

Číst více +

S ohledem na rodinné majetky byla a je Christianovým osudem odrůda Merlot, ale možná právě proto se během svých studií v 70.letech v USA zamiloval do odrůdy Cabernet Sauvignon a také do oblasti kolem Youthville. Když se v roce 1981 naskytla možnost vstoupit do vinařství po Johnu Danielovi, pionýru této oblasti a majiteli slavného Inglenook, neváhal Christian ani chvíli. Vinařství přejmenoval na DOMINUS, ale hlavně zavedl ekologicky udržitelný styl farmaření a také tradiční styl francouzské vinifikace.

Na rozloze 42 ha se dodnes pěstují odrůdy Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot, ze kterých se dnes vyrábí 3 vína. Dominus, který v roce 2023 oslaví již svůj 40. ročník, dále jednodušší cuvée Napanook a základní víno Othello.

Terroir tohoto místa je unikátní svým vulkanickým, štěrkovitým podložím a také potokem Hopper Creek, který je klíčový pro zachování vodní rovnováhy. Christian Moueix je velkým odpůrcem zavlažování a prosazuje pouze přírodní vláhu na vinici.

Mimořádnost tohoto vinařství podtrhla i výjimečná budova od švýcarských architektů Jacquese Herzoga a Pierra de Meurona, kterou zde postavili v roce1997 jako svou první mimoevropskou stavbu. Nenápadná, ale technicky zcela objevná stavba z gabionů plných vulkanických valounů zaujala po celém světě a architektům otevřela cestu k dalším stavbám, jako Tate Modern Gallery v Londýně, Allianz aréna v Mnichově nebo olympijské Ptačí hnízdo v Pekingu. Za svou práci byli oceněni Pritzkerovou cenou – nejvyšším současným architektonickým oceněním.

Dominus se vyznačuje úžasnou škálou vůní, počínaje černým rybízem a cedrovým dřevem konče. V chuti nalezneme vyzrálé taniny, opulentní nástup, ale hlavně v Americe nevídanou délku dochuti. Je obdivuhodně komplexní, elegantní a šarmantní a má obrovský potenciál k pomalému vyzrávání na láhvi.

 

Číst méně -

Dodatečné informace

Christian Moueix
Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot
54 ha
štěrky vulkanického původu a jílovito-hlinité půdy
0.75l
Kalifornie
Napa Valley
Červené
Dominus Estate
0.75l
Kalifornie
Napa Valley
Červené
Dominus Estate
0.75l
Kalifornie
Napa Valley
Červené
Dominus Estate
0.75l
Kalifornie
Napa Valley
Červené
Dominus Estate
0.75l
Kalifornie
Napa Valley
Červené
Dominus Estate
Výsledky 1 - 5 z 5