En Primeur

Aktuální en primeur nabídku vín z Bordeaux z ročníku 2021, jeho hodnocení a naše doporučení naleznete zde: EN PRIMEURS BORDEAUX 2021

V případě, že se chcete o nákupech en primeur dozvědět více nebo byste si nějaká vína z ročníku 2020 chtěli objednat, ať již do sklepa nebo na investici, neváhejte kdykoliv kontaktovat našeho specialistu na nákupy En Primeur paní Mgr. Dianu Sixtovou na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo tel: 377 533 789 - ráda Vám pomůže s výběrem.

Co je En Primeur?

Počátek rozvoje obchodního systému château (výrobce) - négociant (obchodník v Bordeaux) - klient je nutno hledat ve 12. století v souvislosti s rozvojem prodeje bordeauxského vína do Anglie. Prodej vín en primeur v dnešní podobě se rozvinul koncem šedesátých let minulého století. U nás pochopitelně do roku 1989 tento způsob prodeje neexistoval vůbec. Ani začátek devadesátých let nebyl díky vysokému clu a byrokracii tomuto způsobu nákupu vín nakloněn. Poprvé jsme tedy touto formou nakoupili vína z ročníku 1998. Obliba nákupů "en primeur" stoupala a od roku 2004, kdy Česká republika vstoupila do EU, se tento obchod rozšířil již zcela.

Principem nákupů en primeur je výběr a zaplacení vín ještě před jejich dokončením, zráním na sudech a před jejich nalahvováním. Každý rok začátkem dubna pořádá v Bordeaux Union des Grands Crus de Bordeaux velkou degustaci, na které mají registrovaní obchodníci z celého světa možnost ochutnat vína z předchozího ročníku. Poté, na základě degustace, svých alokací u jednotlivých negociantů (châteaux) a potažmo i svých finančních možností, vína nakoupí. Tedy cca 1,5 roku před jejich nalahvováním a expedicí.

Část takto nakoupených vín je nabídnuta ihned konečným zákazníkům, kdy zákazník získá Certifikát o nákupu vína a čeká, až bude víno dovezeno do ČR.

Výhody nákupů vín en primeur

Cena - nespornou výhodou při nákupu těchto vín je jejich cena, která zpravidla při uvedení vína na trh stoupne o cca 20%. Tento způsob nákupu je ideální pro milovníky vín z Bordeaux, kteří jsou ochotni si na své víno počkat.

Lahvování – další výhodou pro milovníky vín je i možnost rozhodnout o formátu láhve, do které si víno nechají nalahvovat (dlouhodobé uložení do větších formátů, například magnumů, nebo pro rychlejší konzumaci do 0,375 l apod.)

Uskladnění – v souvislosti s velkými víny je otázka kvalitního uskladnění zcela zásadní. V případě nákupu vína en primeur víte, že vaše víno necestovalo v průběhu let po celém světě a nebylo vystaveno extrémním výkyvům teplot, ale víte, že je uloženo v ideálních podmínkách některého z certifikovaných skladů nebo přímo ve vašem sklepě.

Investice – zejména v posledních 10 letech se tato vína stala i častým předmětem investic. Zde je potřeba se spolehnout na schopného obchodníka a dbát na dobrý výběr vín – k investicím je vhodný jen zlomek vín obchodovaných touto formou. Pokud ale dobře vyberete, je jejich likvidita velmi dobrá a hlavně dlouhodobá. Velkou výhodou je, že vín z daného ročníku časem a postupnou konzumací ubývá, poptávka roste a s ní roste i cena.

Nevýhody nákupu vín en primeur

Neosobní výběr – za nevýhodu lze považovat nemožnost osobní degustace vín před jejich nákupem. Tato nevýhoda se dá eliminovat osobním kontaktem s obchodníkem, který vína jezdí pravidelně degustovat a také zkušeností z degustací vín jednotlivých château v minulosti, jelikož většina z nich si zachovává svůj styl.

Riziko dodání – samozřejmě jako u každého obchodu s platbou předem je nutné si vybrat spolehlivou společnost, abyste se svých vín opravdu dočkali. V minulosti soudy ve Francii řešili několik podvodů zejména společností prodávajících pouze přes internet bez osobního kontaktu.

Náklady s uskladněním – pokud nedisponujete vlastním sklepem s dobrou vlhkostí a stálou teplotou, je potřeba počítat s dalšími náklady.