Vydražili jsme vína z Hospices de Beaune

Rekordní 157. aukce vín Hospices de Beaune

Letošní nedělní aukce Hospices de Beaune přinesla hned několik rekordů. Vína z ročníku 2017 se vydražila za 13,5 milionů eur, což je historicky nejvyšší částka, která překonala 11,8 milionů eur z roku 2015. Dalším světovým rekordem je částka, za kterou byl vydražený a prodaný sud Bâtard Montrachet Grand Cru Cuvée Dames de Flandres – 138 650 eur. Je to vůbec nejvyšší částka, kterou někdo za sud Bâtard Montrachet kdy zaplatil. Celkem se tento rok dražilo 787 sudů – 630 s červeným vínem, 157 s bílým a také 15 sudů destilátů a tradiční sud „La Pièce des Présidents“ (Prezidentský sud) vydražil za 420 000 eur Maison Albert Bichot s investorem z Číny…
Pro porovnání, v roce 2016 se dražilo 596 sudů a v roce 2015 bylo na prodej 575 sudů. Letošní ročník tedy naznačuje, jak bohatá byla sklizeň a také jak vysokou kvalitu vína mají.

Nabídka vydražených vín v rámci Hospices de Beaune 2017, Merlot d'Or:

Volnay Premier Cru „Cuvée Général Muteau“
Paul-Jules Muteau byl důstojníkem jezdectva, v roce 1914 byl jmenovaný generálem, během 1. Světové války působil jako důstojník štábu generála Focha, byl oceněný velkým křížem Čestné legie a Válečným křížem. V roce 1926, několik měsíců před svou smrtí, odkázal kromě významných výtvarných děl věnovaných Musée des Arts Décoratifs špitálu l´Hôtel-Dieu vinařství Laborde-au-Château.
cena za lahev 75 €

Meursault Poruzots 1er Cru „Cuvée Jéan Humblot“
Přímo uprostřed Côte de Beaune začíná vinohradem Meursault území produkce velkých bílých vín. Meursaultská vína, známá po celém světě se vyznačují výjimečnou ušlechtilostí a bohatostí. Toto vynikající víno pochází z polohy Premier Cru „Les Porusots“, která je orientovaná východo-jihovýchodně a má dokonalé sluneční podmínky. Půda je zde velmi kamenitá a bohatá na vápenec. Vína z polohy Premier Cru „Les Poruzots“ se v mládí nijak výrazně neprojevují, nicméně teprve stárnutím odhalují veškerý svůj potenciál a rozvíjejí velkou lahodnost a jemnost. Jedná se o velmi jemné, minerální a lahodné Chardonnay s krásným intenzivním aroma lípy či sušených mandlových květů.
cena za lahev 105 €

Před pátou hodinou přichází na řadu tři sudy z apelace Bâtard Montrachet Grand Cru „Cuvée Dames de Flandres“. Zatímco v roce 2016 se víno vydražilo za 78 000 €, tento rok se dostalo až za symbolickou hranici 100 000 €. Při dražbě posledního ze tří sudů se dostává síň v Beaune opravdu do varu. Cena nakonec vystoupá až na 118 000 €, jedna lahev bude tedy stát neuvěřitelných 388 €, a to bez práce négocianta, daně pro Christie´s …!
Byli jsme stateční a vydražili jsme společně s Mounirem Saouma 1 tento skvostný sud a tak Vám můžeme nabídnout:

Bâtard Montrachet Grand Cru „Cuvée Dames de Flandres“
Vinice byly vysázeny v roce 1974 a od roku 1989 jsou majetkem Hospices de Beaune. Cuvée bylo pojmenováno Dames de Flandres na počest sester, které se po staletí staraly o nemocné v Beaune. Vína pocházejí z parcel v Chassagne Montrachet, dávají monumentální bílá vína, která lákají svou mineralitou,
dlouhou chutí, rozmanitostí, komplexností a schopností dlouho vyzrávat.
cena za lahev 450 €
K dispozici pouze omezené množství!

Uvedené ceny jsou bez DPH. Nabídka platí do 30. 11. 2017 nebo do vyprodání zásob. Objednávky zasílejte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hospices de Beaune… jedinečné vinařství

To, co odlišuje Hospices de Beaune od běžných nemocnic, je vlastnictví velkého majetku a hlavně výjimečných vinic shromážděných po staletí. Zisky z užívání a podnikání s tímto majetkem umožňují Hospices de Beaune investovat každým rokem do modernizace nemocničních zařízení, do špičkových lékařských materiálů, staveb komfortnějších zařízení a dalších odvětví spojených se zdravotní péčí. Příjmy získané z aukce vín Hospices financují totiž pouze investice a ne běžné výdaje.

Mounir Saouma z Maison Lucien Le Moine o letošních vínech ještě před aukcí napsal: "Jeden přítel mi nedávno položil otázku, o kterou bych se s vámi rád podělil. Proč bych měl koupit Hospices de Beaune?

Kupuji ho každoročně od roku 1995. V současné době patřím mezi dva největší kupce. Znám celý tým. Za těch dvacet let jsem poznal všechny tři vinaře-ředitele, kteří se na Hospices vystřídali. Bývám u toho, když hrozny přijedou na vinařství, chutnám mošt během macerace, lisování, těsně před aukcí… než jdou vína do dražby, ochutnám je všechna šest až osmkrát a ta která vydražím pak každý měsíc během celého procesu školení vína.
Před dvaceti lety jsem lidem říkal, kupte vína, výtěžek jde na dobrou věc. Dnes lidem říkám, kupte vína, jsou skvělá a jsou-li dobře školena, patří mezi to nejlepší, co Burgundsko nabízí. Navíc peníze jdou na dobrou věc, na výzkum atd… velká vína a ušlechtilé účely.

Vína z Hospices byla známá jako plná a tělnatá, suchá, extraktivní, s výrazným dřevem. Bylo to dané charakterem vinic, dobou (před rokem 2000 hrozny nevyzrávaly tak dobře jako dnes) a stylem (stará škola byla typická především vyšším tříslem a kyselinou). Když před deseti lety přišel na vinařství Roland Masse, přinesl nový styl s větší finesou (do tanků šly celé neporušené bobule, macerace za studena, delikátnější pigeage – stlačování matolinového klobouku, atd…), Ludivine Griveau, která je na Hospices letos třetím rokem, je synonymem vytříbeného stylu, ušlechtilosti a hlavně se letos rozhodla vinifikovat  jednotlivé parcely odděleně. Celkem jich je 120. Tím pádem se parcely sklízely ve chvíli, kdy byly hrozny plně vyzrálé. Zjemnila extrakce a zcelování proběhlo až na konci vinifikace (do jednotlivých Cuvée Hospices de Beaune jdou hrozny hned z několika parcel, které však nutně nedozrávají ve stejnou dobu).