BORDEAUX EN PRIMEUR 2017 - rok, kdy velká práce na vinici přinesla velmi pěkné ovoce

Milí přátelé a milovníci vín z Bordeaux,

minulý týden opět proběhly tradiční degustace nového ročníku v Bordeaux a letos to byly degustace opravdu důležité, mnohá vína byla opravdu skvělá, jiná zklamala, některá se díky mrazu vůbec nevyrobila…

BORDEAUX EN PRIMEUR 2017 - rok, kdy velká práce na vinici přinesla velmi pěkné ovoce

Hned zkraje našeho hodnocení je potřeba říct, že ročník 2017 přinesl mnoho velmi pěkných, šťavnatých, svěžích a krásně vyzrálých vín. Celkové klima minulého roku přálo zejména cabernetům na levém břehu a merlotu na břehu pravém. Kvantitu v tomto roce velmi neblaze ovlivnila dvě mrazivá rána 27. a 28. dubna, díky kterým šťastnější ztratili pouze 5-10% produkce, mnoho 30-50% ale někteří i vše. Počasí jinak celkem vinařům přálo a bylo mírné a typické pro tuto oblast. Teploty v letních měsících nedosahovaly žádných enormních hodnot a noci byly chladné, bohužel skoro nepršelo a déšť přišel až se začátkem září. Ale kdo vydržel a na sklizeň si počkal, dočkal se vyzrálých taninů, a to zejména u Cabernetu Sauvignon. Samozřejmě, že deštivé září neumožnilo vyprodukovat vína s mohutností a plností ročníků 2015 a 2016, ale celková kvalita je velmi vysoká a vína jsou velmi šťavnatá, přístupná a elegantní. Toto hodnocení ale platí zejména pro vína „první“. Mezi druhými víny je letos velmi těžké vybírat, svou kvalitu, až na výjimky, potvrdila jen druhá vína z velkých châteaux.

Ve srovnání apelací je potřeba vyzdvihnout vína z Pauillacu a Pomerolu. Tak homogenní degustace na vysoké úrovni se vidí málokdy. Z bílých vín jsou velmi pěkná ta, která jsou postavená na odrůdě Sauvignon blanc, čehož je důkazem úchvatný 100% Sauvignon - Pavillon blanc du Ch. Margaux. Semillony bohužel v tomto roce nedosáhly zdaleka takové kvality, což se projevuje i na kvalitě Sauternes. Vína jsou čistá a svěží, ale chybí jim jejich typická sladkost a mohutnost.

Saint Estèphe
Nejsevernější oblast se více méně vyhnula mrazům a cabernety krásně dozrály. Všechna 3 velká jména (Montrose, Calon Ségur a Cos) byla skvělá, ale na jejich druhá vína raději zapomeňte a dejte přednost Ch. Phélan Ségur, de Pez nebo Ormes de Pez.

Pauillac
Velmi pěkná degustace v celé oblasti, přestože na maxima ročníků 2015 a 2016 ani tady vína nedosáhla. Příjemným překvapením bylo Ch. Pontet Canet, Grand Puy Lacoste, Clerc Milon a své pozice potvrdily Pichon Comtesse i Lafite Rotschild.

St. Julien
Vysoká kvalita cabernetů letos přála všem Léovillům, ale i Lagrange nebo Branaire Ducru. Hedvábné bylo i Ducru Beaucaillou. Vyšší poměr Merlotu v cuvée neprospěl úplně Ch. Beychevelle.

Margaux
Apelace, kde je zastoupení Merlotu na levém břehu nejvyšší, což se projevilo i na kvalitě některých vín – zejména Alter Ego nepřesvědčilo, ale famózní bylo Pavillon rouge (asi nejlepší z druhých vín). Následuje neuvěřitelně elegantní Rauzan Ségla a skvělé Malescot St. Exupéry.

Médoc, Haut Médoc a Moulis
Deštivější září se asi nejvíce podepsalo na kvalitě vín v této oblasti. Vína jsou řidší a v některých případech trochu zelená. Své kvality potvrdilo pouze Sociando Mallet za ním ještě La Tour Carnet se Ch. Cantemerle.

Graves & Pessac Léognan
Jak už jsme zmínili v úvodu, tam, kde bílým vínům vévodí Sauvignon blanc, je radost je ochutnat. Budou to vína na včasné vypití, ale přinesou velkou radost. Díky štěrkům v podloží a vysokému podílu Cabernetu jsou červená velmi příjemná, ovocná a vyzrálá a nebude na ně potřeba dlouho čekat. 

Saint Emilion
Tradičně apelace s největšími rozdíly v kvalitě. Mráz zde většinou zcela zničil odrůdu Cabernetu franc, takže vína jsou měkčí než obvykle, ale ti, kteří s touto skutečností uměli pracovat, dokázali vytvořit opravdové skvosty. Mezi nejlepší patřila celá produkce Ch. Ausone nebo Ch. Angélus. Mezi ostatními vyčnívali také Ch. Beauséjour, La Mondotte, Pavie Macquin nebo Valandreau.

Pomerol
Samostatnou kapitolou zde byla degustace Ch. Petrus. Neuvěřitelná práce na vinici s happy endem v podobě nejlepšího vína celého ročníku. Ale i další Pomeroly byla radost degustovat: hedvábné Ch. La Conseillante, strukturované Vieux Ch. Certan, La Fleur Pétrus nebo i Gazin.

Vína z ročníku 2017 tedy známe. Jsou to vína velmi příjemná, zralá a šťavnatá, ideální pro milovníky elegantních Bordeaux, na která nebude nutné čekat 20 let. Velkou neznámou ale zůstává jejich cena, kterou lze s ohledem na velké ztráty na vinicích těžko předvídat. Pokud ceny spadnou pod ceny ročníku 2015, bude radost nakupovat a to jak do sklepa tak investičně. Pokud pokles nenastane, bude potřeba více vybírat a spíš se zaměřit na vína pro vlastní radost, kterých je ale letos v Bordeaux opravdu hodně!

v příloze naleznete celé shrnutí i s bodovým hodnocením.

Předpokládám, že hlavní kampaň „en primeur“ začne po květnových svátcích, ale pokud máte již se svým výběrem jasno, neváhejte mi zaslat váš seznam na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a objednávky posléze potvrdíme až budeme znát ceny jednotlivých vín.

S pozdravem

Mgr. Diana SIXTOVÁ