AUKCE HOSPICES DE BEAUNE 2021

Raritní rok, raritní aukce, raritní vína

V neděli 21. listopadu proběhla již 161. charitativní aukce vín HOSPICES DE BEAUNE, po šestnácti letech pod taktovkou aukční síně Sotheby´s.

Ročník 2021 byl velmi mírně řečeno velmi komplikovaný a pro vinaře náročný. Hned od počátku dubna bylo jasné, že zejména bílých vín v Côte de Beaune bude jen zlomek. Velká část pomrzla během 6. - 8. dubna. Podobná situace tu byla i v roce 2016, ale tehdy celý ročník zachránilo jedinečné počasí během léta a dnes patří k nejvyhledávanějším za posledních 10 let. V tomto roce tomu ale bylo jinak, jelikož léto bylo extrémně chladné a deštivé. I přes tuto nepřízeň počasí tým Ludovine Griveau, hlavní enoložky Hospice de Beaune, zůstal věrný organickým postupům. Kvalitu toho mála, co zůstalo, zachránilo enormně slunné září. Sklizeň proběhla třetí týden v září, o více jak měsíc později než v předchozích 2 letech. Díky precizní práci ve vinici a trojnásobné selekci se podařilo získat zdravé a zralé hrozny. Bílých vín nakonec bylo pouhých 15% oproti standardním letům, červených zbylo 60%, ale bohužel množství vína vyšroubovalo ceny při aukci často až ke dvojnásobkům cen z loňského roku a Prezidentský sud Corton Renards Grand Cru byl vydržen za neskutečných 814.000 EUR.

Vlastní degustace vín byla velmi příjemným překvapením. Vína jsou velmi tradiční s nižší barvou, typickou pro pinoty v 90. letech, ale mají svěží kyselinu a nechybí jim ovocnost. V červených vínech byly větší kvalitativní rozdíly, ale bílá byla skvělá všechna. Svěží styl ročníku jim jednoznačně prospěl a zejména u starších vinic nabídl vína úžasné kvality a délky. Vína jsme jako obvykle chutnali společně s naším přítelem Mounirem Saomou z vinařství Lucien Le Moine, který pro nás všechny vydražené sudy již mnoho let vinifikuje, navíc jsme měli tu čest degustovat i společně s vinařskou legendou Bernardem Nobletem, který byl tvůrcem 33 ročníků na Domaine de la Romanée Conti….

… VYDRAŽILI JSME PRO VÁS:
POUILLY FUISSÉ „FRANÇOISE POISARD“
Cena 2.990,- Kč vč. DPH

BEAUNE 1ER CRU„CLOS DES AVAUX“
Cena 2.990,- Kč  vč. DPH

Tento rok Vám nabízíme speciální bedýnku z ročníku 2021
 3 bílá + 3 červená za cenu 17.900,-Kč vč. DPH!