EN PRIMEUR: Ročník 2021 v Bordeaux příjemně překvapil

Na tradiční degustace PRIMEUR do Bordeaux jsme se do delší odmlce opravdu těšili. Ročník 2021 přišel po třech výjimečných letech 2018-2020 a díky svému nesnadnému průběhu vzbuzoval mnoho otázek, na které jsme se snažili nalézt odpověď.

Počasí během roku předkládalo před vinaře jednu výzvu za druhou. Jarní příchod mrazů se již stává nepříjemným pravidlem a nebylo tomu jinak ani na jaře roku 2021. Následně přišel další tlak v podobě neskutečně deštivého května a června, kdy spadlo 3x více srážek než v průměrném roce. V kombinaci s vysokými teplotami se vytvořily ideální podmínky pro padlí révové. Jen neskutečná práce vinařů, zejména na vinicích s organickým nebo biodynamickým přístupem, zachránila úrodu. Léto přišlo až v srpnu, ale naštěstí vydrželo až do poloviny října.  Sklizeň byla velmi pozdní a hrozny měly možnost dozrát.

Velkou výhodou vinařů byla jejich velká zkušenost s vrtkavostí počasí, a tak byla většina z nich předem připravena a zvládla mrazy i padlí velmi dobře. Bohužel, tam kde se nepovedlo nad přírodou vyhrát, množství sklizených hroznů spadlo na neuvěřitelných 15-20 hl/ha, což je cca 1/3 standardních sklizní.

Velkou devizou pomalého podzimního vyzrávání jsou velmi příjemné úrovně alkoholu okolo 13%. Vína jsou velmi svěží, ale přesto velmi vyzrálá s teplými taniny! Během našich degustací jsme se setkali se zelenými tóny z nedozrálých hroznů jen u mizivého procenta vzorků. Nejvíc na komplikovanost ročníku doplatila odrůda Merlot na levém břehu řeky Girondy a tudíž většina velkých vín v Médocu má letos enormní podíl Cabernetu sauvignon (Ch. Latour a Ch. Lafite dokonce 96%). Merlot je přeci jen senzitivnější a byl mnohem více zasažen mrazy a oslabený poté podléhal i rychleji padlí.

Celkově nás degustace přesvědčily o velké zkušenosti a schopnosti vinařů čelit nástrahám přírody. Drtivá většina dokázala vyrobit vína, která budou vyhledávána milovníky tradičních bordóských vín po celém světě, jelikož nádherně odráží své terroir. Klíčem k úspěchu byla i velká selekce a tak rozhodně tento rok nebude ročníkem výhodných nákupů druhých vín, která často doplatila na netradiční kupáž a v jejichž kvalitě se odrazily nedostatky.

Největším překvapením ročníku byla kvalita vín v Saint-Émilionu a Pomerolu, kde Merlot nabídl vína v okouzlující podobě – svěží, elegantní a dlouhá. Vína na levém břehu s vysokým poměrem cabernetů také dosáhla na vysoké hodnocení. Ročník 2021 bude radost pít již za 5 let a nabídne vína, o která se nebudete chtít dělit, jen je potřeba si dobře vybrat!

Vína hodnotili: Zlatko Míčka – majitel společnosti Merlot d´Or, Diana Sixtová - jednatelka společnosti Merlot d´Or, Michal Šetka – degustátor a šéfredaktor časopisu Wine & Degustation, Miro Jajcay  - sommelier a dovozce vín