162. AUKCE HOSPICES DE BEAUNE: 2022 NEJDRAŽŠÍ ROČNÍK V HISTORII AUKCE

Žádná z nejodvážnějších a nejbláznivějších předpovědí nepočítala s letošním výnosem 31 milionů Euro.

Nedělní večer 20. listopadu 2022 byl pro nemocnici v Beaune a jejího ředitele François Pohera večerem snů. Zisk z této unikátní aukce je určen právě nemocnici v Beaune na její modernizaci a vybavení. A jaký zisk! Po sedmi hodinách dražby se produkce vinařství patřící nemocnici – Domaine viticole des Hospices de Beaune, prodala za 31 milionů Euro. Poslední rekord padl v roce 2018, kdy se celková vydražená částka vyšplhala ke 14 milionům Euro. Letos už se od neděle nemluví o překonání, ale o zdvojnásobení!

Jak je to možné? Nepochybně svoji roli hraje výjimečná úroda letošního roku, dražilo se 819 sudů, z toho 802 sudů vína. Ovšem nemenší roli sehrála bezpochyby aura výjimečnosti, kterou si burgundská vína v poslední době získala hlavně na asijských trzích. Opravdová bitva se strhla především o Grand Cru vína: sud Clos de la Roche GC se dražil za 200.000 Euro (sud = cca 300 lahví) a sud Bâtard-Montrachet GC dokonce za 300.000 Euro. Průměrná cena sudu se v letošní aukci vyšplhala na 39.155 Euro. Další rekord. Překonaný byl tentokrát rekord z roku 2021.
Je to rovněž světový rekord v aukčním prodeji vín.

« Pozoruhodný historický výsledek aukce je holdem mnoha lidem, bez nichž se Hospices de Beaune neobejde: vinařům a celému týmu vinařství, zaměstnancům nemocnice, kteří se obětavě starají o pacienty, zakladatelům a dárcům, bez nichž bychom zde nebyli », reagoval François Poher na závěr večera. « A všem Burgunďanům, kteří se starají o svou půdu, pečují o tradice a pohostinnost, tak typickou pro náš kraj. Rekordní částka, za kterou se vydražil tzv. Prezidentský sud (la Pièce des Présidents), je toho nejlepším důkazem. Tato částka je určena dvěma organizacím zaštiťujícím práva a ochranu dětí », připomíná ředitel nemocnice.

Ředitel aukční síně Sotheby´s Wine, která aukci pořádá, Jamie Ritchie upřesňuje: « Aukce se zúčastnili milovníci vín a sběratelé z více jak 30 zemí, s jejichž pomocí se podařilo vydražit vína za neuvěřitelnou částku, která je určená na bohulibé účely. Fakt, že letošní aukce je novým světovým rekordem v dražbě vín, je rovněž důkazem významu této události, jejíž první ročník proběhl v roce 1859».