Michel Mallard et fils

Domaine Michel Mallard patří dnes k nejlepším vinařstvím v apelaci Ladoix-Serrigny. Našli byste ji hned za slavným kopcem Corton. Základem vinařství je necelých 13 hektarů vinic v apelacích Ladoix, Chorey-lès-Beaune, Savigny-lès-Beaune, Aloxe-Corton, Corton a Corton-Charlemagne. Rodina Mallard zde pěstuje vinnou révu už více než pět generací. Vinařství samotné ale založil až Michel Mallard st. v roce 1952. Byl to také on, kdo začal vína lahvovat. Jeho syn Patrick zase zapracoval na prodeji vín a začal je vyvážet do zahraničí. Michel jr., který doménu převzal v roce 2005, má na starosti především vinice a vinifikace. Mimo vlastní vinařství je ředitelem a vinařem na Domaine dʼEugénie ve Vosne-Romanée.

Číst více +

U obou vinařství je po jeho příchodu patrný enormní progres a stabilně vzrůstající kvalita vín. Podobně jako jiní velcí vinaři i Michel věří, že velká vína se dělají ve vinici. I proto je pro něj prioritní obnova a udržení bohatého mikrobiálního života v půdě. Cest k tomu je vícero. Co je však pro Michela nezbytné, je vlastní kompost, kterým dodává půdě důležité minerály, využívání specifických rostlin, kterými zatravňuje meziřádky a používání jen nezbytného a pokud možno ne syntetického ošetření ve správný moment. Kontrolovaný výnos, zastřihávání a vyvazování vinice tak, aby mohly hrozny harmonicky dozrát, ruční sklizeň a třídění jsou samozřejmostí.

Bílé hrozny jsou po vytřídění pomalu vylisovány na pneumatickém lisu. Michel upřednostňuje pozvolné lisování, tak aby mohl dobře kontrolovat kvalitu lisovaného moštu. Ten následně nechá odkalit a pak část vinifikuje na nerezových tancích a část v dřevěných sudech, většinou klasických burgundských (228 l) z nichž je 20 až 50 % nových. V posledních letech ale zkouší i sudy 400 l a 600 l. Kvasinky používá přírodní. Od ročníku 2016 nechává Michel rozběhnout fermentaci bez přidání síry. Celý proces výroby bílých vín trvá 12 až 18 měsíců v závislosti na vinici a charakteru vína.

Modré hrozny jsou protříděny hned dvakrát. Poprvé ve vinici, pak ve vinařství. Podobně jako na Eugénie i tady používá Michel jak celé hrozny, tak pracuje s odstopkovanými bobulemi. Vždy závisí na ročníku a na kvalitě sklizně. A podobně používá pro kvašení jak klasické dřevěné otevřené sudy, tak nerezové tanky. Jak sám říká, snaží se moc nezasahovat a pokud je to možné, co nejvíce nechává pracovat přírodu, aby se ve víně zachoval charakter ročníku. Po asi týden trvající maceraci, začne mošt zvolna kvasit. Zpočátku fermentace stlačuje matolinový klobouk, čímž zajišťuje jemnou extrakci, ke konci pak provádí tzv. sprchování moštu a tím zase doladí třísloviny a strukturu vína. Jamile je alkoholová fermentace dokončená, stočí víno ze slupek, vylisuje rmut a obě vína zcelí a dá do klasických burgundských sudů, kde zrají přibližně 15 až 18 měsíců. Používá přibližně 60 % nových sudů.

Číst méně -
Ročník
Barva
Objem lahve
Region
Oblast
Klasifikace